Za Mariuszem firmy sznurem. Część 3.

Za mundurem panny sznurem, głosi stare, ludowe porzekadło. Tymczasem w Bytomiu mamy do czynienia z jego najnowszą parafrazą: za Mariuszem firmy sznurem.

Wnuk Consulting, o którym pisaliśmy w dwóch poprzednich odcinkach nie jest bowiem jedyną firmą, jaka świadczyła usługi na rzecz Szpitala nr 2 w Mysłowicach, w czasie gdy dyrektorem był tam Mariusz Wołosz, a która wraz z jego zwycięstwem wyborczym w Bytomiu, zjawiła się także w tym mieście. Przypomnijmy, w czasie szefowania szpitalowi przez Mariusza Wołosza, firma jego kolegi podpisała z nim umowę na m.in. prowadzenie facebooka i strony internetowej szpitala. Zgodnie z zapisami umowy jej praca polegać miała na zamieszczaniu 1 wpisu na stronie i 3 postów na facebooku tygodniowo. Za „usługi” te, miesięcznie na konto firmy Bartłomieja Wnuka wpływało niemal 2,5 tysiąca zł brutto. I to w czasie, kiedy Szpital generował wielomilionowe straty, a pielęgniarkom podnoszono pensje o… 100 złotych.

Po wygranych przez Mariusza Wołosza wyborach prezydenckich, Wnuk Consulting natychmiast pojawił się w Bytomiu. Tyle, że w tym mieście zaczął podpisywać umowy już nie na kilka czy kilkadziesiąt ale w sumie na kilkaset tysięcy złotych, a żona Bartłomieja Wnuka – Małgorzata Węgiel-Wnuk, została rzeczniczką prasową Urzędu Miejskiego oraz naczelnikiem Wydziału Promocji.

Zupełnie przypadkowo zapewne, po wyborczym zwycięstwie Mariusza Wołosza, w Bytomiu karierę zaczęła robić jeszcze inna firma, która wcześniej wykonywała zlecenia w szpitalu kierowanym przez Wołosza. Firma ta wykonywała w mysłowickim szpitalu remont oddziału internistycznego oraz jego termomodernizację. Jak informował wówczas szpital: „Wykonawcą prac jest spółka Meritum Grupa Budowlana, którą Szpital wyłonił w przetargu”. Koszt prac to około 10 mln złotych.

Dziwnym trafem niemal wszystkie głośne inwestycje, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich lat w Bytomiu wykonywała także firma Meritum. Firma, która wcześniej, podobnie jak Wnuk Consulting, nie prowadziła w Bytomiu żadnych inwestycji. Obydwie pojawiły się w naszym mieście dopiero po wyborach wygranych przez Mariusza Wołosza.

Firma Meritum była lub jest wykonawcą:

  1. Nowej hali lodowiska w Bytomiu (jako Konsorcjum Firm: Meritum Grupa Budowlana z Krakowa i Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe „Concret” z Tychów);
  2. Wartego 3 miliony złotych rolkowiska przy ul. Pułaskiego (jako konsorcjum dwóch firm, którego liderem jest Meritum Grupa Budowlana);
  3. Nowego przedszkola miejskiego w Miechowicach.

Jak wynika z fotografii, opublikowanych w dniu 5 września na profilu facebookowym Bytomskiego Portalu Informacyjnego, firma Meritum pojawiła się także na budowie nowego boiska treningowego Polonii Bytom przy ul. Olimpijskiej. Baner firmy wywieszony został tam tuż obok wykonawcy tej inwestycji, firmy Tamex.

Koszt wszystkich inwestycji, jakie w Bytomiu realizuje spółka Meritum to grubo ponad 50 milionów złotych. Na dwie z nich (Rolkowisko i przedszkole) Miasto Bytom pozyskało 100% środków z budżetu państwa, trzecia (lodowisko) została przez rząd sfinansowana niemal w połowie. Z dostępnej w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Bytomiu odpowiedzi na interpelację radnego Macieja Bartkowa wynika, iż za sam tylko projekt rozbiórki starego lodowiska OSiR zapłacił Meritum ponad… 405 000 zł!

Ciąg dalszy nastąpi…

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s