Krótka historia pewnej spółki

Kiedy w drugiej połowie 2020 roku składowisko odpadów wznowiło swoją działalność po przejęciu go przez Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o. nikt, komu na sercu leży dobro miasta i mieszkańców nie spodziewał się, że głównym beneficjentem tej zmiany będzie nikomu wówczas nieznana spółka z Zabrza, zatrudniająca jeszcze w 2020 r. dwie osoby – jednego pracownika biurowego i jednego pracownika fizycznego, przystępująca do tzw. negocjacji z BPK, posiadając kapitał zakładowy 5.000 zł (minimalny wymagany przy rejestracji spółki).

Spółka Veolya sp. z o.o., bo o niej mowa znacznie się, między innymi dzięki „współpracy” z BPK rozwinęła. Odpady zwożone za jej pośrednictwem przyjeżdżały na miejskie wysypisko z całej Polski od Podlasia (spod granicy z Białorusią) po Podkarpacie.

Na podstawie informacji zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym postanowiliśmy prześledzić rozwój i zmiany zachodzące w spółce w okresie trwania procederu oraz jego konsekwencje ekonomiczne po jak się może wydawać zakończeniu „współpracy”. Czy ona faktycznie się zakończyła nie wiadomo, bowiem dane kontrahentów, wg zarządu BPK i prezydenta Wołosza podobno są objęte tajemnicą spółki i mogą naruszać dobra osobiste osób trzecich.

Na szczęście nie wszystkie dane są ukrywane, a poniżej przedstawione informacje bez problemu można znaleźć w dokumentacji Krajowego Rejestru Sądowego, dostępnej na stronie internetowej prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Powiązania spółki

Spółka początkowo posiadała siedzibę w Zabrzu, w biurowcu przy ul. Szczęść Boże 21A.
Po negocjacjach z BPK i zawarciu umowy na przywóz odpadów, co miało miejsce w sierpniu 2020 r. spółka zgłosiła do KRS podwyższenie kapitału zakładowego ze wspomnianych 5.000 zł do 135.000 zł.

Współpraca szła widać dobrze, skoro w dniu 17 grudnia 2021 r. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, na wniosek spółki dokonał wpisu zmiany siedziby na Bytom, ul. Kędzierzyńska 17A lok. 104. Jaki był tego cel? Nie wiemy. Może można było wynająć taniej biuro? Może chodziło o przyglądanie się z bliska swojej działalności? Biorąc pod uwagę to, że Sąd na rozpoznanie wniosku ma trochę czasu, to dokonanie jej musiało się zbiec z ujawnieniem procederu na składowisku przez byłego wiceprezydenta Gawrona i radnego Bartkowa.

Widać nie w smak było to samej spółce, skoro w Bytomiu nie zabawiła długo, ponieważ po niecałych 3 miesiącach przeniosła się do Nowego Chechła, ul. Lasowicka 61E. Zastanawiające jest a dla niektórych może być oczywiste dlaczego spółka nie zabawiła w Bytomiu dłużej, albo w ogóle po co przenosiła siedzibę do Bytomia, skoro wylądowała w Nowym Chechle.

Dodatkowym smaczkiem niech będzie fakt, że o ile wcześniej spółka korzystała dla swojej siedziby z adresów wynajmowanych w biurowcach pomieszczeń, to obecny jej adres wskazuje na adres domu. Wskazuje, bowiem trudno powiedzieć, czy dom ten już stoi, ponieważ posiłkując się danymi z Google maps (a podpisanymi 2022) w tamtym miejscu znajduje się dopiero działka budowlana.

Również z KRS wiemy, że obecna Prezes Zarządu spółki Veolya sp. z o.o. pani Violetta Wójcik, została współudziałowcem (jej udziały w kapitale zakładowym to 70.000 czyli 35%) zarejestrowanej w marcu 2022 r. spółki Letlinx sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach. Spółka jako przedmiot przeważającej działalności przedsiębiorcy ma wpisane „działalność związaną z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych”.

No cóż, Pani Wspólnik życzymy w nowej działalności samych sukcesów, ale obawiamy się, że
w Bytomiu, przy silnej konkurencji Wnuk Consulting i Barłomiej Zylla Multimedia, mogłaby się nie przebić, chociaż MZDiM jeszcze nie reklamuje swoich usług za pośrednictwem zewnętrznych podmiotów a i Bytomskie Mieszkania niebawem będą do zagospodarowania.

2 comments

  1. Ech, detektywi za 5 groszy nieumiejący korzystać z ogólnodostępnych danych i niewiedzący, że data na mapach google nie odpowiada dacie zrobienia zdjęć satelitarnych 😉 no ale nic, uczcie się dalej. Macie zdjęcie ładnego domku w Nowym Chechle

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s